Zımpara Polisaj Satinaj

Günümüz tüketim alışkanlıkları göz önüne alındığında görsel etkileyeciliğin önemi yadsınamamaktadır. Üreticiler yüksek kaliteli üretim aşamalarından çıkan ürünlerine yüzey mükemmelleştirme işlemlerini uygulamadıklarından dolayı ürünler görsel çekiciliklerini kaybetmekte ve elde edilen satış performansı ortaya çıkan üretim maliyetlerini dahi karşılayamaz hale gelmektedir. Bu sebeple nasıl ki pek çok basit ürün gösterişli paketler içinde tüketiciye sunuluyorsa üreticilerin de binbir emekle ürettikleri ürünlerinin dış görünümüne aynı derecede önem vermeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılacak yatırımlarda geri kazanımların kendini çok çabuk gösterdiği geçmiş tecrübelerle net bir şekilde müşahede edilmiştir.

Benzer durum imalat sanayinde kullanılan ara mamüllerin işlevselliğinde de kendini göstermektedir. İhtiyaç duyulan hassasiyette zımparalama işleminin yapılamaması sonucunda ortaya çıkan ürünler kullanıldıkları yerlerde beklenen verimi verememektedir. Bu da daha fazla üretim veya Ar-Ge maliyetlerine ve hatta yapılan pek çok yatırımın atıl kalmasına sebep olmaktadır.

Geçmiş tecrübelerin neticesinde belirtilen bu hususlar doğrultusunda zımparalama ve polisaj işlemlerinin çok ince mühendislik hesaplamaları mutlaka yapılmalıdır.

Bu konuda basit gibi görünen fakat etkisi büyük bir örnek verilebilir;

Tam otomatik çalışan bir zımpara makinasında tek bir ürün 12 saniyede işlenmekte olsun. Bu makina günlük 1 takım bantla ve 1 saatte 25 kw elektrik tüketimiyle aşağıdaki kapasiteyi çıkartmaktadır:

 

1 dakikada

5 ürün

1 saatte

300 ürün

1 gün (8 saat)

2.400 ürün

1 ayda (21 gün)

50.400 ürün

1 yılda

604.800 ürün    

 

            Oysaki detaylı bir çalışma yapıldığında aynı ürünün 10 saniyelik işlemde de istenilen yüzey kalitesine ulaşıldığı görülmüş olsa her bir ürün için kaybedilen süre 2 saniye olmaktadır. Her bir üründe 2 saniye tekrar kazanılınca şu sonuç ortaya çıkmaktadır.

 

1 dakikada

6 ürün

1 saatte

360 ürün

1 gün (8 saat)  

2.880 ürün

1 ayda (21 gün)

60.480 ürün

1 yılda 

725.760 ürün

 

            2 saniyelik fazladan işlem süresi sebebiyle;

 

1 günde

480 ürün

1 ayda

10.080 ürün

1 yılda

120.960 ürün kayıp oluşmaktadır

 

Kaybedilen bu kapasitenin yanında diğer açıdan bakıldığında fazladan boşa harcanan bir maliyet oluşmaktadır. Aynı hesap üzerinden gidildiğinde yaklaşık olarak aşağıdaki sarfiyatlar boşa yapılmaktadır:

 

Elektrik

 

1 günde (8 saat)

33 kw

1 ayda (21 gün)

693 kw

1 yılda

8.316 kw

 

Zımpara bandı

 

1 günde (8 saat)

1/6 takım

1 ayda (21 gün)

3,5 takım

1 yılda

42 takım

 

            Makinanın gereksiz yere yıpranıyor olması ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır.

Yukarıda da açıkça görüldüğü üzere 2 saniyelik hesap hatası bir işletmeye zaman içinde çok ağır maliyetler yüklemektedir. Günümüz ticaret koşullarında en faydalı rekabet aracının maliyetleri kısmak olduğu kabul edildiğinde yatırımı yapılan makinalar ile ilgili yapılacak Ar&Ge ve tasarımda bilgi ve tecrübenin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürün veya imalat sanayindeki ara mamüller imalat aşamasının başlarında bozuk bir yüzeye sahip olur ve sonunda mutlaka yüzey mükemmelleştirme işlemine tabi tutulurlar. Yüzey mükemmelleştirme işlemlerinden en etkin ve en ekonomik olanı zımparalama ve polisaj (parlatma) işlemidir.

Zımparalama işlemi ürün üzerinde imalattan kaynaklanan yüzey bozukluklarını gidermek veya istenilen mükemmel yüzeye ulaşmak için yapılacak polisaj ve kaplama işlemlerine ön hazırlık işlemidir.

İmalat sanayinde kullanılan ara mamüllerde kalibrasyon sonrası aranılan işlevsellik çok hassas toleranslarla zımparlama sonucu elde edilebilmektedir. Bunun dışında tüketiciye sunulan nihai ürün yüzeyinin pürüzsüzlüğü ne oranda sağlanabilirse polisajı veya kaplamasıda o oranda güzel bir görüntü vermektedir.

Zımpara kağıtları, üzerlerindeki kum taneciklerinin boyutlarına ve yapıştırma kimyasallarına göre farklı kum ve kalitelerde üretilirler. Zımparalama işlemi ürünün işlem öncesi yüzeyinin durumuna göre en uygun zımpara bandı serisi ve kesme hızı belirlenerek başarıyla sonuçlandırılabilir. Genel olarak her materyalin kendine göre uygun düşen bir kesme hızı mevcuttur.

 Granit

36-42 m/sn

 Paslanmaz

32-36 m/sn

 Demir dışı metaller

28-32 m/sn

 Demir

24-26 m/sn

 Taş

18-26 m/sn

 Cam

14-20 m/sn

 Ağaç (sert)

14-20 m/sn

 Ağaç (yumuşak)

11-16 m/sn

 Plastik ve Altın

8-11   m/sn

Yapılacak zımparalama işleminde yüzeyde çok fazla aşındırma gerekmiyorsa zımparayla beraber kesme cilası kullanılır. Kesme cilası parlatma cilası ile aynı kimyaya sahip olmakla beraber içinde çok küçük zımpara zerrecikleri barındırır ve böylece 320 kum üstü zımparalamalarda kullanılarak işlenen yüzeyin aşırı bozulması engellenmiş olur. 

Ayrıca temas diskinin veya kullanılan farklı bir yüzeyin şekli ve yapısı, ürünün işlem süresi, sulu veya kuru olması gibi farklı etkenler zımparalama işleminin sonucunu etkilemektedir.

Polisaj işlemi ya kendi başına mükemmel yüzeye ulaşmak için veya kaplama öncesi ihtiyaç duyulan yüzeyi hazırlama amacıyla uygulanır. Zımparalama işlemiyle yüzeyde oluşan pürüzler bazı ürünlerde kaplama sonrasında görüntüyü bozmaktadır. Bu sebeple ürün polisaj yapılarak kaplamaya hazır hale getirilir. Zımparalanmış yüzeyin mikroskobik kesit görüntüsü aşağıdaki resime benzer şekildedir.

Polisajlama işleminden sonra yüzeyin mikroskobik kesit görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır ve böylece kaplama malzemesini daha etkili yansıtacaktır.

Materyaline göre değişim göstermekle beraber bütün metaller için polisaj kesme hızı 23-32 m/sn aralığında en iyi sonucu vermektedir. Ürünün yüzeyi ve metalin cinsine göre polisaj işlemi esnasında farklı cilalar ve farklı polisaj fırçaları kullanılmaktadır. Ayrıca baskı kuvveti ve parlatma temas süresi gibi pek çok etken neticeyi belirlemektedir.

Bu ve benzeri pek çok ayrıntılı hesaplamalardan uzak, gerekli teknik bilgi ve tecrübe olmadan yapılacak işlemlerde başarısızlıkların yaşanması yüksek ihtimal olup olumlu sonuçlar alınsa bile işlem maliyetlerinin sanılandan çok daha yüksek olacağı dikkatlerden kaçmamalıdır.

Pürüzsüzlüğün ve parlaklığın hemen her üründe aranması sebebiyle zımpara ve polisaj makinaları birbirinden çok farklı sektörlere hitab edebilmektedir;

Metal sektörü: alüminyum, demir, paslanmaz, çelik, döküm, savunma sanayi ile motor, makine, otomotiv yan sanayi ara mamülleri, beyaz eşya ara mamülleri, boru ve kutu profil, oto aksesuarları, banyo ve mutfak aksesuarları, aydınlatma, musluk ve vana sanayi, bağlantı elemanları, metalden mamül mobilya aksesuarları ve büro mobilyaları

Nalburiye ve hırdavat sektörü: kapı kolu, kilit, kulp ve menteşe

Ahşap ve mobilya sektörü: parke, sunta, pergüle, pervaz, ahşap profil, lambri, kapı, sandalye, dolap kapakları ve pencere

Ayakkabı sektörü: kösele ve ökçe

Taş sektörü: mermer ve granit

Mücevharat ve altın sektörü

Lastik, kauçuk, plastik ve plastik türevli mamüller ile cam ürünleri zımpara ve polisaj makinalarının kullanıldığı diğer sektörlerdir.

Zımpara ve polisaj makinaları dışında alüminyum profil sektöründe çalıştırılan satinaj makinaları zımparanın metal yüzey üzerinde bıraktığı pürüzsüzlüğe karşın gözenekli ve pürüzlü bir yüzey bırakırlar. Satinaj makinasının tel fırça ile yüzey üzerinde bıraktığı çizikli doku kaplama malzemesine tutunması için uygun bir zemin hazırlamakta ve kaplama sonrası yüzey mat bir görüntü almaktadır. Alüminyum malzemesinin ısıdan çok çabuk etkilenmesi sebebiyle satinaj makinalarında işlem esnasında su kullanılması faydalı sonuçlar vermektedir.

Yüzey mühendisliğinde kullanılan en eski yöntemler olan zımpara, polisaj ve satinaj teknikleri elektro polisaj gibi farklı yüzey mühendisliklerinin icadı ve gelişimine rağmen ekonomiklikleri sebebiyle tercih edilmekte ve teknolojik gelişimlerini devam ettirmektedirler.

KALAYCIOĞLU MAKİNA SANAYİ
Her hakkı saklıdır! - İzinsiz Kopyalanamaz.
Kürkçüler Cad. Fazil Sok. No:8 34776 Y.Dudullu Istanbul TÜRKIYE

Hosting ve Sunucu Kiralama - Web Tasarım - Ak Webtasarım - Site Haritası

  • Tel : +90 216 540 11 70
  • Fax : +90 216 540 11 71
Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edin.