Zımparalama Ekipmanları

Avera- Temas Disk

Ürünlerin zımparalanması esnasında sonsuz zımpara bandının etrafında döndüğü kaplamalı veya kaplamasız diskler yapıları itibariyle işlemin fiziki etkisini değiştirebilmektedirler.

Metal borularda kurt ağzı açma dışında temas diski olarak kullanılan kaplamalı disklerin kaplama ham maddesi çoğunlukla kauçuk, nitril ve polüeretan olmaktadır. Temas diski ve avara diskler hafif, dayanıklı ve ısıyı emen yapıları sebebiyle alüminyumdan imal edilmektedirler. Temas diskleri daha sonra kaplanmakta ve kaplama yapılmadan önce diskin yüzeyine kaplama maddesinin tutunmasını arttıran ve balans yapmasını engelleyici bir takım özel mekanik ve kimyasal işlemler uygulanmaktadır.

Temas diskinin ham maddesi, sertlik derecesi ve şekli pek çok farklı parametre göz önünde bulundurularak belirlenir.

Ürünün şekli: Zımparalanacak ürünün şekli temas diskinin kaplama sertliğini belirleyen temel faktörlerden biridir. Kaplamanın sertlik derecesi azalıpta disk yumuşadıkça ürün üzerindeki derin noktalara ulaşma kabiliyetini arttırmakta ve zımparalama işleminin verimini yükseltmektedir. Buna karşın diskin yumuşaklılığı ile dayanıklılığı arasında ters orantının bulunması sebebiyle kaplama sertlik derecesinin optimum noktada belirlenmesi detaylı mühendislik hesaplamalarını gerektirmektedir.

Ürünün şekli disk kaplaması üzerinde helis kanallarının açılıp açılmayacağını ve açılan kanalların nasıl olması gerektiğini belirlemektedir. Pek çok üründe helis kanallar çeşitli avantajlar sağlarken ürünün dairesel yüzeyinin olması durumunda helis kanallar zorunlu olmaktadır. İşlem esnasında helis kanallı temas disklerindeki çıkıntılar boşluklara doğru ezilerek diskin dairesel yüzeye uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Bu yüzeylerin radius ölçüleri helis kanallarının genişliğini ve derinliğini belirlemektedir.

Ürünün ham hali: İşlem görecek olan ürünün zımparalanmasından önceki yüzey durumu, yüzey üzerinden kaldırılması gereken talaş miktarını belirler. Buradaki talaş miktarı temas diskinin sertlik derecesine etki etmektedir. Yapılan Ar-Ge çalışmalarında disk kaplamasının sertliği ile kaldırdığı talaş miktarı arasında doğru orantı olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle zımparalanacak ürünün ham yüzeyi ile işlem sonrasında istenen yüzey kalitesi arasındaki değişkenlik temas diskinin kaplama sertliğini belirleyen bir parametre olarak ortaya çıkmaktadır. Kaplamanın sertlik derecesinin azalması ve diskin yumuşaması sonucu zımpara bandı yüzey üzerinden daha az talaş kaldırmaktadır.

Ürünün ham maddesi: Ürünün ham maddesi zımparalama esnasındaki kesme hızını etkilemektedir. Zımparalama işleminin, her maddede farklı kesme hızlarıyla sonuç vermesi zımpara bandının dönüş hızını ve dolayısıyla da disk çapını belirlemektedir. Kesme hızları farklı disk çaplarıyla ayarlanmakta ve böylece enerji tüketimi optimumda tutularak sonuca varılmaktadır.

Normal kaplamalı disklerin dışında içten hava basınçlı diskler de otomatik makinalarda kullanılmaktadır. Havalı diskler çok şekilli yüzeylere sahip ürünlerde zımparanın yüzeye tam oturmasını sağlamakta ve içeriden hava basıncı ile desteklenmesinden dolayı her noktadan eşit miktarda talaş kaldırmaktadır.

Kaplamalı ve özellikle havalı diskler daha çok otomatik makinalarda kullanılırken sadece manüel makinalarda kullanılan keçe diskler mevcuttur. Keçe disk zımpara bandını hem desteklemekte hem de az bir miktar esneyerek derin nokta zımparalamasının yapılmasını sağlamaktadır. Bunlardan başka esnek işlem gerektiren noktalarda deri parçacıklarından özel bir teknikle yapılmış diskler kullanılmakta olmasına karşın yüksek maliyetleri sebebiyle çok az tercih edilmektedir.

Avara diskler sonsuz zımpara bandının dönüş esnasındaki istikametini dengeler. Zımpara bandının üzerinde yoğun bir baskının olması durumunda yönlendirme işleminde kontrolün etkinliğini arttırmak için avara disklerin yüzeyinde özel kanallar açılmakta ve bu kanallar sayesinde zımpara bandını yörüngede tutmak kolaylaşmaktadır.

Sonsuz zımpara bandı, zımparalamayı gerçekleştirirken yüksek devirle ortaya çıkan sürtünme sebebiyle işlem esnasında çok sık değişkenlikler göstermekte ve beklenmedik karakterler sergileyebilmektedir. Bu durum disklerle ilgili olarak çok ince ve hassas çalışmaları zorunlu kılmaktadır. Uygun seçilmeyen disklerin fazla zımpara sarfiyatı ve üründe yetersiz kaliteye sebebiyet verdiği göz ardı edilmemelidir.

KALAYCIOĞLU MAKİNA SANAYİ
Her hakkı saklıdır! - İzinsiz Kopyalanamaz.
Kürkçüler Cad. Fazil Sok. No:8 34776 Y.Dudullu Istanbul TÜRKIYE

Hosting ve Sunucu Kiralama - Web Tasarım - Ak Webtasarım - Site Haritası

  • Tel : +90 216 540 11 70
  • Fax : +90 216 540 11 71
Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edin.